Projekt FIO pt. "Pomagając innym - pomagasz sobie!"

Szanowni Państwo miło nam poinformować, że realizujemy projekt FIO pt. "Pomagając innym - pomagasz sobie!" Ma on na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną przez społeczeństwo, ale także ma uświadomić samym beneficjentom jakimi zasobami dysponują. Dlatego też tym razem zmieniamy mentalnie podejście do realizowanego zadania.

Czytaj więcej: Projekt FIO pt. "Pomagając innym - pomagasz sobie!"

Projekt „Odważnie w dorosłe życie!” edycja 2021

Kolejna odsłona projektu „Odważnie w dorosłe życie!” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Do Celu” im. Św. Brata Alberta z siedzibą w Radomiu, ul. Lipskiej 2. Zadanie współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj więcej: Projekt „Odważnie w dorosłe życie!” edycja 2021

Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością

Nowy Rok = nowe zadania 😊 Od stycznia nasze Stowarzyszenie, z nową energią i entuzjazmem, ruszyło z realizacją projektu "Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością" – edycja 2020-2021 w ramach Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj więcej: Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością

Realizowane programy

PROJEKT : "MIESZKANIE TRENINGOWE KROKIEM KU SAMODZIELNOŚCI" - współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 
pfron

Projekt "Mieszkanie treningowe krokiem ku samodzielności" zakłada prowadzenie placówki, w której realizowany będzie trening mieszkalnictwa ( trening samodzielności) przez minimum 5 dni w tygodniu, przez 10 miesięcy w roku. uczestnicy projektu zostali podzieleni na 3 osobowe grupy ( z podziałem na płeć), w których pod okiem terapeuty odbywają rotacyjnie kilkudniowy trening samodzielności (pranie, gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów, trening gospodarowania pieniędzmi, codzienna toaleta, efektywne korzystanie z czasu wolnego.  Terapia w mieszkaniu treningowym podzielona jest na dwa moduły:

*  Trening prowadzenia gospodarstwa domowego 

Ta forma wsparcia ma miejsce codziennie w godzinach od 15.00-19.00 dla grupy, która aktualnie przebywa w mieszkaniu treningowym. Beneficjenci pod okiem terapeuty przygotowują posiłki, sprzątają, piorą , robią zakupy, uczą się dokonywać płatności, itp. Efektem realizacji treningu gospodarstwa domowego będzie zwiększenie wśród beneficjentów umiejętności planowania wydatków w budżecie domowym, nauka oszczędzania, odpowiedzialności za drugiego człowieka i otoczenie , w którym przebywam, wycofanie wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności domowych jak: pranie, sprzątanie, gotowanie, zaopatrzenie, itp.

*  Trening mieszkalnictwa

Ta forma wsparcia realizowana jest codziennie po 12 godzin ( 19.00-7.00), średnio przez 5 dni w tygodniu , dla uczestników aktualnie przebywających w mieszkaniu treningowym. Beneficjenci ćwiczą umiejętności konieczne każdemu w codziennym, samodzielnym funkcjonowaniu: prasowanie bielizn i odzieży, szykowanie garderoby na następny dzień, toaleta, efektywne organizowanie czasu wolnego, integracja społeczna: przyjmowanie gości, rozwijanie hobby, itd. Efektem realizacji treningu mieszkalnictwa będzie zwiększenie samodzielności i zaradności życiowej beneficjentów.

1. Termin realizacji projektu: 1 marca 2019 r. - 31 marca 2022r.

2. Warunki rekrutacji do projektu:

Rekrutacja polegała na zorganizowaniu dwóch spotkań informacyjnych w siedzibie Stowarzyszenia "Do Celu" i siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej "Do Celu". Na spotkaniach tych Kierownik Projektu przedstawił założenia proponowanej formy terapii. Zostały również zebrane Deklaracje udziału w projekcie. Stowarzyszenie prowadzi również listę rezerwową. Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany udziałem w projekcie, prosimy o kontakt z Kierownikiem Projektu.

Kierownik Projektu:

Tatiana Kaplińska, tel 792 38 72 94, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Formy wsparcia realizowane w ramach projektu:

a. Indywidualne spotkania rekrutacyjne

b. Trening prowadzenia gospodarstwa domowego

c. Trening mieszkalnictwa

d. Opieka asystenta podczas transportu beneficjentów

4. Harmonogram 

Beneficjenci korzystają ze wsparcia ( trening prowadzenia gospodarstwa domowego, trening mieszkalnictwa, opieka asystenta podczas transportu beneficjentów) od poniedziałku (godz. 15.00) do soboty (godz. 7.00) , z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Indywidyalne spotkania rekrutacyjne odbyły się raz w miesiącu marcu, podczas rekrutacji beneficjentów projektu.

Zapraszamy na profil mieszkania na facebooku:

https://www.facebook.com/mieszkanietrening

2.

 

PROJEKT: "ZAPEWNIENIE OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ DLA RODZICÓW LUB OPIEKUNÓW OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ. WEEKENDOWA FORMA WSPARCIA POZAINSTYTUCJONALNEGO - finansowany ze środków Gminy Miasta Radomia

Projekt został skierowany do mieszkańców Radomia z niepełnosprawnością intelektualną o niskim lub bardzo niskim poziomie samodzielności, które ukończyły 18 lat i posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz ich rodziców/opiekunów prawnych.

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ INTELEKTUALNA TO WCIĄŻ NAJMNIEJ AKCEPTOWALNA W SPOŁECZEŃSTWIE DYSFUNKCJA!

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziny to grupa najbardziej narażona na ryzyko wykluczenia społecznego. Nadal ten rodzaj niepełnsprawności jest społecznie negatywnie postrzegany i w wielu kręgach traktowany stereotypowo i naznaczająco nie tylo dziecko, ale i rodzinę. Wraz z pojawieniem się niepełnosprawności zjawia się także w rodzinie szereg problemów natury emocjonalnej, funkcjonalnej, ekonomicznej, edukacyjnej i rehabilitacyjnej. rodzice często zdani na samych siebie , zdezorientowani, zmęczeni fizycznie i psychicznie potrzebują szerokiego spectrum wsparcia i pomocy.

W celu zaspokojenia potrzeb beneficjentów niniejszego projektu Stowarzyszenie opracuje model pozainstytucjonalnego wsparcia rodziców/opiekunów prawnych w opiece nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Opracowany model zakłada prowadzenie "weekendowego domu krótkiego pobytu", w którym realizowana jest "polityka wytcnieniowa".Zapewniamy profesjonalną opiekę nad osobami z niepełnosprawnością od 9.00 w sobotę do 21.00 w niedzielę (36h). Rodzice /opiekunowie prawni mogą pozostawić "osobę zależną" na kilka godzin lub cały wspomniany wyżej okres. Podczas pobytu w "weekendowym domu krótkiego pobytu" beneficjenci korzystają z pełnego wyżywienia. Ze wsparcia może korzystać w jednym czasie 6 osób. 

Opieka wytchnieniowa realizowana jest w pomieszczeniach Bursy Szkolnej nr 1 , ul. Kościuszki 5 .

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku;

https://www.facebook.com/Opieka-wytchnieniowa-Stowarzyszenie-Do-Celu-103580974317383/

1. Galeria zdjęć:

 

 

 

Kontakt

STOWARZYSZENIE POMOCY NIEPEŁNOSPRAWNYM

"DO CELU" IM. ŚW. BRATA ALBERTA

ul. Lipska 2

KRS 0000503675

Tel / Fax: (48) 366 41 31

zarzad@docelu.radom.pl

stowarzyszenie@docelu.radom.pl

www.docelu.radom.pl

Polub Nasz profil